Дата
Час проведення
Назва
16 Бер.
16.03 - 19:00 16.03 - :

Київський камерний оркестр і соліст Валерій Соколов (скрипка) виконають твори Франца Шрекера, Павела Хааса, Карла Амадеуса Хартмана

органiзатор Національна філармонія України, мiсто Київ
У Національній філармонії прозвучать твори маловідомих композиторів ХХ століття


Київський камерний оркестр (диригент – Наталія Пономарчук) і соліст Валерій Соколов (скрипка) виконають твори Франца Шрекера, Павела Хааса, Карла Амадеуса Хартмана.


У ХХ столітті під впливом двох світових воєн і пов’язаних із ними соціальних змін у музиці й мистецтві загалом відбувся переворот. Символічним напрямком, що відображав дух часу, виявився модернізм. Модерністи основою свого творчого методу поголосили свободу вираження, передусім свободу від канонів і стереотипів класичного мистецтва. Найрадикальніші зразки музичного модерну, здавалося б, заперечують усю попередню історію музики. Насправді вони "виростають" з неї, набуваючи нових форм.


Яскравим прикладом є творчість засновника нововіденської школи, австрійського композитора Арнольда Шенберга (1874 – 1951). В одному з найвідоміших його ранніх творів, секстеті "Просвітлена ніч", що частіше звучить в авторському перекладенні для струнного оркестру, немає й натяку на додекафонію, яка визначить почерк Шенберга трохи згодом. Натомість ми чуємо впливи Вагнера, Малера, Ріхарда Штрауса і Чайковського. Твір вирізняється романтичною одухотвореністю, водночас, у ньому є зачатки експресіонізму.


Дуже цікавий композитор – Франц Шрекер (1878 – 1934). Після закінчення Віденської консерваторії він був одним із небагатьох композиторів свого покоління, кому вдалося уникнути впливів Ріхарда Вагнера. Зате його музика у чомусь нагадує стиль Брукнера, Регера. Співставлення рис пізнього романтизму та експресіонізму стане впізнаною ознакою стилю самого Шрекера.


Павел Хаас (1899 – 1944), чеський композитор єврейського походження, намагався поєднати моравський фольклор і єврейську музичну традицію із досягненнями західноєвропейського експресіонізму. Був депортований в концентраційний табір Терезін. Загинув в Освенцімі у віці 45 років.


Карл Амадеус Хартман (1905—1963) – німецький композитор, що народився і помер у Мюнхені. Був учнем Антона Веберна, але додекафонію від нього не перейняв. Свій Concerto funebre ("Траурний концерт") для скрипки і струнних написав під враженням гітлерівської окупації Чехословаччини. Тут є цитати із гуситського гімну, російської революційної пісні "Вы жертвою пали", а також алюзії на Стравінського.


Квитки продаються у касі філармонії -(044) 278-16-97,в театральних касах м.Києва та онлайн: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget26site91/widget/event/100088504?fbclid=IwAR2LROcnjBRyvep-1225txJyDvX2kOG5OawF5wusq01p1vctrI2oymQyfiQ
Мiсце проведення заходу Національна філармонія України []